-35%
HC 100 Excellence
Hair dryer- Sleek and shiny hair thanks to integrated ion function
- Fast drying and professional styling thanks to powerful brushless motor
- Flexible salon-length cable measuring 2.80 m
You save -35%
was
1
was
incl. VAT and free shipping - Standard shipping product - €0.00
1
Secure paymentPersonal customer service
Powerful drying and styling in a handy size

Individual styling
The integrated memory function offers the possibility to save personal temperature and airflow settings for future styling sessions. In this way, the 4 flexibly adjustable power levels of the HC 100 can be easily adapted to personal needs depending on hair type. The integrated ion technology ensures particularly smooth hair after styling.

Compact design
The HC 100 impresses with its unmistakable design and sits particularly lightly and ergonomically in the hand. The extra-long 2.80 m cable makes it not only a styling tool for home, but also for the hairdressing salon. Thanks to the integrated hanging loop, the hair dryer can be easily stored.

Easy to use
Both the narrow styling nozzle and the diffuser are magnetic and can therefore be changed with ease. Cleaning the HC 100 is done in no time thanks to the automatic filter cleaning indicator and the removable filter.
Hair dryer HC 100 Excellence
Fast drying and precise styling in a compact design
The compact hair dryer from Beurer is characterised by its powerful motor and 1700 watts of power – making it easy to dry and style your hair quickly. The memory function enables you to store your preferred temperature and blower settings, making the HC 100 Excellence your ideal personal styling companion.
- Sleek and shiny hair thanks to integrated ion function
- Fast drying and professional styling thanks to powerful brushless motor
- Flexible salon-length cable measuring 2.80 m
- 3 flexible temperature settings and 4 blower settings for gentle drying
- Attachments are easy to change with magnet – slim styling nozzle and diffuser included
- Ultra-light (360 g without cable)
- For commercial use
- Up to 20% faster drying time compared with conventional hair dryers with a DC motor
- Extra-quiet at 70 decibels (at the highest setting)
- Hanging loop for easy storage
- Cold air setting to give the hairstyle hold
- Automatic switch-off if the motor overheats
- LED operating display
- Easy to clean thanks to removable safety filter


Technical specifications
| Accessories are available for the product | No |
| Number of attachments | 2 |
| Type of attachments | slim professional nozzle,Volume diffuser |
| Number of blower settings | 4 |
| Cable length | 2.8 m |
| Cable rewind function | No |
| Cable with swivel joint | No |
| Cold air setting | Yes |
| Colour online shop filter [BR] | purple |
| Connect product | No |
| EAN | 4211125100834 |
| ECO technology | No |
| Fold-in handle | No |
| Packaging size (L x W x H) | 30.20 cm x 34.30 cm x 8.60 cm |
| Weight (incl. packaging) | 1.74 kg |
| Hanging loop | Yes |
| Number of heat settings | 3 |
| Ion function | Yes |
| Article number | 10083 |
| Lockable cold air setting | No |
| Type of mains plug | Contour plug |
| Manual voltage switchover | No |
| Medical device Europe | No |
| Type of motor | Digital |
| Weight (excl. packaging) | 780 g |
| Operating display | Yes |
| Additional product colour(s) | black |
| Overheating protection | Yes |
| Type of power supply | mains-operated with mains cable |
| Product designation | Hair dryer |
| Product dimensions (L x W x H) | 19.50 cm x 21.60 cm x 5.50 cm |
| Main product colour | purple grey |
| Removable filter | Yes |
| Soft-touch surface | No |
| Guarantee | 3 years |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
5.0
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
30.01.2026 | Verified purchase
Product: HC 100 Excellence
pleasant whispering instead of racket
29.08.2025 | Verified purchase
Product: HC 100 Excellence
Top product