HC 17
Hair dryer- Adjustable styling nozzle
- Hanging loop for easy storage
- Ergonomically shaped folding handle: Compact and practical
1
Secure paymentPersonal customer service

Compact and space-saving
The Beurer HC 17 Hair dryer can be taken anywhere thanks to its space-saving foldable handle. Despite its compact size, the hair dryer offers 2 heat and blower settings with a powerful 1300 watts, making it your favourite travel companion. Thanks to the hanging loop, easy storage is no problem.
Ideal travel companion with ergonomic folding handle

Powerful and flexibly adjustable
The Hair dryer offers 2 heat and airflow settings for optimal styling results. With the powerful 1300 watts, even thick hair dries quickly.

Compact format
Thanks to the ergonomic foldable handle, the hair dryer can be stored compactly and in a space-saving manner – an eyelet on the handle helps with hanging, even in small rooms.

Overheating protection
The slim professional nozzle helps with precise blow-drying and styling of individual hair sections.The automatic overheating protection ensures safety during use.
Hair dryer HC 17
Powerful compact hair dryer with handy folding handle
The HC 17 Compact Hair Dryer from Beurer is characterised by its space-saving design with folding handle and high performance. This allows quick drying not only at home, but also on the go.
- Adjustable styling nozzle
- Hanging loop for easy storage
- Ergonomically shaped folding handle: Compact and practical


Technical specifications
| Accessories are available for the product | No |
| Number of attachments | 1 |
| Type of attachments | Styling nozzle |
| Number of blower settings | 2 |
| Cable length | 1.80 m |
| Cable rewind function | No |
| Cable with swivel joint | No |
| Cold air setting | No |
| Colour online shop filter [BR] | purple |
| Connect product | No |
| EAN | 4211125100728 |
| ECO technology | No |
| Fold-in handle | Yes |
| Packaging size (L x W x H) | 12.10 cm x 9.00 cm x 19.00 cm |
| Weight (incl. packaging) | 0.48 kg |
| Hanging loop | Yes |
| Number of heat settings | 2 |
| Ion function | No |
| Article number | 10072 |
| Lockable cold air setting | No |
| Type of mains plug | Contour plug |
| Manual voltage switchover | No |
| Medical device Europe | No |
| Type of motor | DC motor |
| Weight (excl. packaging) | 370 g |
| Operating display | No |
| Overheating protection | Yes |
| Type of power supply | mains-operated with mains cable |
| Product designation | Hair dryer |
| Product dimensions (L x W x H) | 14.00 cm x 7.20 cm x 22.20 cm |
| Main product colour | purple grey |
| Removable filter | No |
| Soft-touch surface | No |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.