-15%
MN9X
Multigroomer- Ideal product for hair removal from head to toe
- High-performance lithium-ion battery
- Water-resistant (IPX7) – can be used in the shower and bath
You save -15%
was
1
was
incl. VAT and free shipping - Standard shipping product - €0.00
1
Secure paymentPersonal customer service

The most important key features of the MN9X MultiGroomer at a glance
- 11 attachments with 16 cutting lengths for trimming and shaving the entire body
- Waterproof (IPX7) - can be used in the shower
- Powerful lithium-ion battery for up to 90 minutes of runtime
- LED display with battery level in % and charging status

Water-resistant
To avoid redness and skin irritation, you should pay particular attention to hygiene when shaving. The Multigroomer is waterproof, so it can also be used in the shower or bath and cleaned in no time after each Usage. For an even more hygienic shave, the Included in delivery of the MN9X also includes a cleaning brush.

Powerful rechargeable battery
The powerful lithium-ion battery lasts up to 90 minutes and allows you to shave your entire body in just one session. The large LED display shows the battery level as a percentage at all times. Additionally, the shaver has an indicator that becomes active while charging, so you can keep track of the charging status.

Extensive accessories
Thanks to 11 different attachments, shaving with the MultiGroomer leaves nothing to be desired. To achieve the best results anytime and anywhere, a hard case is included in delivery. This allows you to easily store and transport the shaver and all associated attachments, so you don’t have to go without any attachment when you’re on the go.
Multigroomer MN9X
Versatile, water-resistant styler for all body hair
With the MN9X Body Groomer from Beurer, you can easily take care of all your body hair yourself. Thanks to the high-quality attachments and different cutting lengths, everyone can find the right setting for them. The device is also water-resistant and can therefore also be used in the shower or bath.
- Ideal product for hair removal from head to toe
- High-performance lithium-ion battery
- Water-resistant (IPX7) – can be used in the shower and bath
- Incl. 11 attachments for trimming and shaving all body hair
- High-quality stainless steel blade with titanium coating for maximum skin tolerance
- 2 length-adjustable comb attachments with 10 cutting lengths for the beard trimmer attachment: 3–7 and 8–12 mm
- 2-stage precision adjustment: 0.8 and 1.2 mm
- 4 comb attachments with 4 cutting lengths for the hair clipper attachment: 3, 6, 9, 12 mm
- LED display with battery status in % and charging symbol
- Wide stainless steel razor blade with titanium coating for fast and efficient hair cutting
- Removable attachments for cleaning under running water


Technical specifications
| Accessories are available for the product | No |
| Number of attachments | 11 |
| Type of attachments | Stainless steel razor blade,Comb attachments,Length-adjustable comb attachments |
| Charging time | 90 Min. |
| Colour online shop filter [BR] | black |
| Connect product | No |
| Number of cutting lengths | 16 |
| Display | Yes |
| Colour of the display background when switched on | black |
| Display technology | LED |
| EAN | 4211125100575 |
| Packaging size (L x W x H) | 7.50 cm x 15.80 cm x 23.50 cm |
| Weight (incl. packaging) | 0.63 kg |
| Integrated quick-charge function | No |
| IP rating | IPX7 |
| Article number | 10057 |
| Medical device Europe | No |
| Weight (excl. packaging) | 490 g |
| Operational runtime | 90 Min. |
| Type of power supply | battery-operated |
| Product designation | Multigroomer |
| Product dimensions (L x W x H) | 16.00 cm x 4.00 cm x 4.00 cm |
| Main product colour | black |
| Type of shaving system | High-quality stainless steel blade with titanium coating |
| Number of speed settings | 1 |
| Thinning function | No |
| Travel lock | No |
| Guarantee | 3 years |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.