FT 58
Örontermometer- Hygienisk och säker tack vare att skyddskåpan lossnar utan hudkontakt
- Inklusive tio skyddshöljen
- Sekundsnabb mätning
Örontermometer FT 58
Örontermometer med infraröd mätteknik för hygienisk mätning
Örontermometern är perfekt lämpad för hygienisk och säker mätning tack vare att skyddskåpan lossnar automatiskt. Dessutom kan ett föremåls temperatur bestämmas och rumstemperaturen visas.
- Hygienisk och säker tack vare att skyddskåpan lossnar utan hudkontakt
- Inklusive tio skyddshöljen
- Sekundsnabb mätning
- Temperaturmätning i örat
- Tio minnesplatser för kroppstemperatur med datum och tid
- Ljudsignal vid mätningens slut
- Visning i °C och °F
- Medicinteknisk produkt
- Infraröd mätteknik
- Feberindikator: från 38,0 °C


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Ja |
| Ljudsignal | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Desinficerbar | Ja |
| Kan kopplas om mellan °C och °F | Ja |
| Connect-produkt | Nej |
| Visning av datum och klockslag | Ja |
| Färg på siffrorna | svart |
| Display | Ja |
| Displayhöjd | 2,3 cm |
| Displaybelysning | Nej |
| Displayens storlek | 1,9 cm x 2,3 cm |
| Displayteknik | LCD |
| Displaybredd | 1,9 cm |
| Avståndssensor | Nej |
| EAN | 4211125795337 |
| Antal hygieniska skyddskåpor för öronmätning | 10 st |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 7,30 cm x 10,90 cm x 20,50 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,33 kg |
| Kapslingsklass | IP22 |
| Artikelnummer | 79533 |
| Indikator för batteribyte | Ja |
| Mätnoggrannhet omgivning (°C) | ± 2 °C |
| Mätnoggrannhet öra (°C) | ±0,2 °C von 35,5 °C bis 42,0 °C± 0,3 °C von 28,0 °C bis 35,4 °C; 42,1 °C bis 43,0 °C |
| Mätnoggrannhet objekt (°C) | ± 2 °C oder ± 4 % |
| Mätavstånd (objekttemperaturläge) (cm) | 1-2 cm |
| Mätområde omgivning (°C) | 0.0 °C bis 50.0 °C |
| Mätområde öra (°C) | 28.0 °C bis 43.0 °C |
| Mätområde objekt (°C) | -20 °C bis 100 °C |
| Mätteknik termometer | Infraröd mätteknik |
| Mättid | 1 Sek, |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Minnesfunktion | Ja |
| Antal minnesplatser per användare | 10 |
| Rörelsedetektering | Nej |
| Tyst läge | Nej |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 163 g |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven |
| Produktbeteckning | Örontermometer |
| Produktmått (L × B × H) | 15.50 cm x 3.80 cm x 4.70 cm |
| Komponent för avlägsnande av skyddskåpa | Ja |
| Användningsområde | Föremål,Öra,Rum |
| Smiley-indikering | Ja |
| Feberlarm | visuellt på displayen |
| Antal användare | 1 |
| Röstfunktion | Nej |
| Röstmeddelanden för mätvärden | Nej |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 79533 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.