BF 400 Signature Line White
Diagnostisk badrumsvåg- Belyst XL-display för bästa läsbarhet
- Stor stegyta av 8 mm tjockt säkerhetsglas
- Extra hög bärförmåga upp till 200 kg
Diagnostisk badrumsvåg BF 400 Signature Line White
Kroppsfettvåg med helkroppsanalys och tolkning av mätvärden – upp till 200 kg
Oavsett om det gäller kost eller muskeluppbyggnad – med den diagnostiska badrumsvågen BF 400 från Beurers SignatureLine i snyggt vitt kan du få en ännu bättre bild av din kroppskondition och optimera din målföljning med hjälp av bioimpedansanalysen. Förutom kroppsvikten ger vågen dig information om andra viktiga kroppsdata, som kroppsfett eller kaloriförbrukning. På så sätt kan du bedöma din form ännu bättre och anpassa ditt träningsprogram optimalt.
- Belyst XL-display för bästa läsbarhet
- Stor stegyta av 8 mm tjockt säkerhetsglas
- Extra hög bärförmåga upp till 200 kg
- Särskild sifferform
- Inverterad svart display
- Elektroder av borstat rostfritt stål
- Praktisk påslagningsautomatik: kliv på och sätt igång
- Överbelastningsindikering vid överskridande av maximal bärförmåga
- Praktisk avstängningsfunktion


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Nej |
| Antal aktivitetsnivåer | 5 |
| Inställbara enheter | kg,lb,st |
| Anti-Fingerprint | Nej |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Automatisk användaridentifiering | Nej |
| Uppmätt | BMI,Kalorimätare (AMR),Kalorimätare (BMR),Benmassa,Kroppsfett,Kroppsvikt,Kroppsvätska,Andel muskler |
| Sluten undersida | Ja |
| Connect-produkt | Nej |
| Korsvis mätning | Nej |
| Sifferhöjd | 35 mm |
| Färg på siffrorna | vit |
| Display | Ja |
| Färg på displayens bakgrund när den är påslagen | svart |
| Displayhöjd | 5,2 cm |
| Displaybelysning | Ja |
| Displayens storlek | 11,9 cm x 5,2 cm |
| Displayteknik | LCD |
| Displaybredd | 11,9 cm |
| EAN | 4211125735753 |
| Elektrodmaterial | Borstat rostfritt stål |
| Indelning av ytterligare analysvärden | 0,1 % |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 36,30 cm x 4,10 cm x 35,50 cm |
| På displayen visas | BMI,Kalorimätare (AMR),Kalorimätare (BMR),Benmassa,Kroppsfett,Kroppsvikt,Kroppsvätska,Andel muskler |
| Vikt (inkl. förpackning) | 2,65 kg |
| Hold-funktion | Ja |
| Artikelnummer | 73575 |
| Tolkning av mätvärden | Ja |
| Medicinteknisk produkt Europa | Nej |
| Flerspråkig display | Nej |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 2,18 kg |
| Överbelastningsindikator | Ja |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven |
| Graviditetsläge | Nej |
| Produktbeteckning | Diagnostisk badrumsvåg |
| Produktmått (L × B × H) | 31.00 cm x 31.00 cm x 2.80 cm |
| Säkerhetsglasets tjocklek | 8 mm |
| Pekskärm | Nej |
| Stegytans längd | 31 cm |
| Material stegyta | Säkerhetsglas (supervitt) |
| Stegytans storlek | 31 cm x 31 cm |
| Stegytans bredd | 31 cm |
| Inkopplingsteknik | Quick-Start |
| Tareringsfunktion | Nej |
| Trendvisning | Ja |
| Antal användare | 10 |
| Garanti | 5 år |
| Maximal kapacitet | 200 kg |
| Viktindelning | 100 g |
| Article number | 73575 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.