EM 49
Digital TENS/EMS- Transkutan elektrisk nervstimulering (TENS) för smärtlindring utan läkemedel
- Elektrisk muskelstimulering (EMS) för muskelträning och återhämtning
- Massage för avkoppling och välbefinnande
Digital TENS/EMS EM 49
3-i-1 EMS-TENS-apparat för smärtbehandling, muskelstimulering och massage
EMS-TENS-apparaten från Beurer hjälper dig att lindra smärta med TENS, stöder dig vid muskelträning med EMS och ger dig avslappnande avkoppling. EM 49 har 64 förprogrammerade program samt sex anpassningsbara program där du kan ställa in frekvens, pulsbredd samt på- och av-tid exakt efter dina behov.
- Transkutan elektrisk nervstimulering (TENS) för smärtlindring utan läkemedel
- Elektrisk muskelstimulering (EMS) för muskelträning och återhämtning
- Massage för avkoppling och välbefinnande
- Sex inställningsbara program Frekvens, pulsbredd, på/av-tid kan programmeras
- Visning av elektrodpositionen för enklare programval och placering av elektroderna på kroppen
- Två kanaler: Individuellt inställbara intensitetsnivåer
- Favoritprogram: Stödjer enkel och snabb åtkomst till favoritprogrammet
- Manöverelement kan placeras individuellt tack vare bältesklämma


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Batteriindikator | Ja |
| Antal kanaler | 2 |
| Färg webbutiksfilter [BR] | vit |
| Connect-produkt | Nej |
| Nedräkningstimer | Ja |
| Display | Ja |
| Displayhöjd | 4,2 cm |
| Displaybelysning | Ja |
| Displayens storlek | 3,9 cm x 4,2 cm |
| Displayteknik | Inverterad LCD |
| Displaybredd | 3,9 cm |
| Favoritprogram | Ja |
| EAN | 4211125662059 |
| Antal elektroder | 4 |
| Indikering av elektrodplacering | Ja |
| Antal EMS-program | 32 |
| Funktionsindikering | Ja |
| Funktionsomfattning | TENS/EMS |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 4,40 cm x 15,90 cm x 18,10 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,38 kg |
| Värmefunktion | Nej |
| Inställbar intensitet | Ja |
| Artikelnummer | 66205 |
| Indikator för batteribyte | Ja |
| Antal massageprogram | 20 |
| Innehåll i den självhäftande ytan på elektroden | De-ionized water, crosslinked acrylic resin (acrylate), polyhydric alcohol, electrolytic salt, additives |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 164 g |
| Användning | Manöverelement på produkten |
| Ytterligare produktfärg(er) | svart |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven |
| Antal förprogrammerade användningar | 64 |
| Produktbeteckning | Digital TENS/EMS |
| Produktmått (L × B × H) | 6.30 cm x 13.20 cm x 2.70 cm |
| Produktens huvudfärg | vit |
| Användningsområde | på hela kroppen |
| Självprogrammering (EMS + TENS) | Ja |
| Antal TENS-program | 12 |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 66205 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.