EM 80
Digital TENS/EMS- Transkutan elektrisk nervstimulering (TENS) för smärtlindring utan läkemedel
- Elektrisk muskelstimulering (EMS) för muskelträning och återhämtning
- Avslappning och massage
Digital TENS/EMS EM 80
EMS-TENS-apparat för smärtbehandling, muskelstimulering och massage med åtta elektroder
Beurers EMS-TENS-apparat är mångsidig och flexibel och kan användas både som träningshjälpmedel och för smärtbehandling och muskelstimulering. Med sina åtta elektroder, fyra separat reglerbara kanaler, 30 fördefinierade program och möjligheten att själv ställa in 20 program kan EM 80 anpassas optimalt efter individuella behov.
- Transkutan elektrisk nervstimulering (TENS) för smärtlindring utan läkemedel
- Elektrisk muskelstimulering (EMS) för muskelträning och återhämtning
- Avslappning och massage
- Punktbehandling och lindring av smärta
- Exakt smärtbehandling
- Massage för avkoppling och välbefinnande
- Fyra kanaler Individuellt inställbara intensitetsnivåer
- Tjugo inställningsbara program: Frekvens, pulsbredd, på/av-tid kan programmeras
- Favoritprogram: Stödjer enkel och snabb åtkomst till favoritprogrammet


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Batteriindikator | Ja |
| Antal kanaler | 4 |
| Färg webbutiksfilter [BR] | vit |
| Connect-produkt | Nej |
| Nedräkningstimer | Ja |
| Display | Ja |
| Displayhöjd | 2,8 cm |
| Displaybelysning | Nej |
| Displayens storlek | 4,5 cm x 2,8 cm |
| Displayteknik | LCD |
| Displaybredd | 4,5 cm |
| Favoritprogram | Ja |
| EAN | 4211125662004 |
| Antal elektroder | 8 |
| Indikering av elektrodplacering | Nej |
| Antal EMS-program | 10 |
| Funktionsindikering | Ja |
| Funktionsomfattning | TENS/EMS |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 27,50 cm x 9,00 cm x 16,50 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,88 kg |
| Värmefunktion | Nej |
| Inställbar intensitet | Ja |
| Artikelnummer | 66200 |
| Indikator för batteribyte | Ja |
| Antal massageprogram | 10 |
| Innehåll i den självhäftande ytan på elektroden | De-ionized water, crosslinked acrylic resin (acrylate), polyhydric alcohol, electrolytic salt, additives |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 528 g |
| Användning | Manöverelement på produkten |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven |
| Antal förprogrammerade användningar | 30 |
| Produktbeteckning | Digital TENS/EMS |
| Produktmått (L × B × H) | 17.00 cm x 12.50 cm x 4.80 cm |
| Produktens huvudfärg | vit |
| Användningsområde | på hela kroppen |
| Självprogrammering (EMS + TENS) | Ja |
| Antal TENS-program | 10 |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 66200 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.