BM 28
Blodtrycksmätare för överarm- Lugnindikator för exakta mätresultat
- Kontroll av manschettens placering: för att sätta på manschetten korrekt på överarmen
- Klinisk validering för tillförlitliga avläsningar även under graviditet
Blodtrycksmätare för överarm BM 28
Blodtrycksmätare för överarmen med sittkontroll och viloindikator
Beurers blodtrycksmätare för överarm, BM 28, har en universalmanschett som även passar större överarmsomfång på upp till 42 cm. Viloindikatorn visar om den hemodynamiska stabiliteten är säkerställd under mätningen och om mätvärdena därmed är jämförbara. Den integrerade kontrollen av manschettens placering ger dig extra säkerhet vid varje mätning om att de uppmätta blodtrycksvärdena är korrekta. Dessutom har mätnoggrannheten hos BM 28 bekräftats även under graviditet genom en klinisk valideringsstudie.
- Lugnindikator för exakta mätresultat
- Kontroll av manschettens placering: för att sätta på manschetten korrekt på överarmen
- Klinisk validering för tillförlitliga avläsningar även under graviditet
- Scan & Save: Dokumentera blodtrycksvärden digitalt i appen ”beurer HealthManager Pro”
- Helautomatisk mätning av blodtryck och puls på överarmen
- Tydlig och lättläst display
- Två inställbara larmtider
- Riskindikator: med färgskala för klassificering av mätresultat
- Arytmidetektering: varning vid eventuella störningar i hjärtrytmen
- Automatiskt förval av tryck och luftutsläpp
- Fyra användare med 30 mätvärden vardera
- Beräkning av medelvärde för alla sparade mätvärden samt morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna
- Nätdel säljs separat
- Inklusive förvaringsväska
- Inkl. blodtryckspass för dokumentation av uppmätta värden
- Medicinteknisk produkt
- Inkl. manschett för överarmsomfång på 22–42 cm


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Ja |
| Antal larmtider | 2 |
| Arytmidetektering | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Beräkning av medelvärde möjlig | Ja |
| Typ av medelvärdesberäkning | Medelvärde av morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna,Medelvärdet av alla lagrade mätvärden |
| Connect-produkt | Nej |
| Manschetthållare | Nej |
| Kontroll av manschettens placering | Ja |
| Visning av datum och klockslag | Ja |
| Färg på siffrorna | svart |
| Display | Ja |
| Indikator för batteriladdningsnivå | Ja |
| Displayhöjd | 6,1 cm |
| Displaybelysning | Nej |
| Displayens storlek | 4,6 cm x 6,1 cm |
| Displayteknik | LCD |
| Displaybredd | 4,6 cm |
| EAN | 4211125658137 |
| easyClip-manschett | Nej |
| easyLock-manschett | Nej |
| EKG-mätning | Nej |
| Helautomatisk blodtrycksmätning | Ja |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 12,00 cm x 9,70 cm x 16,50 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,64 kg |
| HMF-nummer | 21.28.01.2157 |
| Belyst manöverknapp | Nej |
| Artikelnummer | 65813 |
| Indikator för batteribyte | Ja |
| Nätkontakttyp | Stickkontakt EU |
| Antal mätningar med ett batteri (cirka) | 300 |
| Mätteknik | Deflation Technology |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Antal minnesplatser per användare | 30 |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 475 g |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven,kan användas med nätadapter |
| Produktbeteckning | Blodtrycksmätare för överarm |
| Produktmått (L × B × H) | 13.40 cm x 10.30 cm x 6.00 cm |
| Viloindikator | Ja |
| Riskindikator | Ja |
| Pekskärm | Nej |
| Används med en knapp | Nej |
| Antal användare | 4 |
| Röstmeddelanden för mätvärden | Nej |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 65813 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.