BC 87
Blodtrycksmätare för handleden- Med appen "beurer HealthManager Pro" har du alltid koll på blodtrycksvärdets utveckling
- Positionsindikator: Stödjer korrekt placering av enheten i hjärthöjd
- Helautomatisk mätning av blodtryck och puls på handleden
Blodtrycksmätare för handleden BC 87
Skonsam tryckuppbyggnad och snabba mättider för bekväm blodtrycksmätning
Enkel och bekväm: Helautomatisk blodtrycks- och pulsmätning på handleden med BC 87 från Beurer. Tack vare den stora XL-displayen och färgindelningen av mätresultaten har du alltid koll på dina värden. För en idealisk mätposition i hjärthöjd har blodtrycksmätaren en integrerad positioneringsindikator.
- Med appen "beurer HealthManager Pro" har du alltid koll på blodtrycksvärdets utveckling
- Positionsindikator: Stödjer korrekt placering av enheten i hjärthöjd
- Helautomatisk mätning av blodtryck och puls på handleden
- Arytmidetektering: varning vid eventuella störningar i hjärtrytmen
- Extra platt design: Den perfekta följeslagaren även när du är på språng
- Riskindikator: med färgskala för klassificering av mätresultat
- Beräkning av medelvärde för alla sparade mätvärden samt morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna
- Två användare med 120 mätvärden vardera
- Tydlig och lättläst display
- För handledsomfång på 13,5–21,5 cm
- Inklusive förvaringslåda
- Inkl. blodtryckspass för dokumentation av uppmätta värden
- Medicinteknisk produkt
- Inflation Technology: Mätning under uppblåsning med ökad komfort och snabbare mättid


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Nej |
| Arytmidetektering | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Beräkning av medelvärde möjlig | Ja |
| Typ av medelvärdesberäkning | Medelvärde av morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna,Medelvärdet av alla lagrade mätvärden |
| Connect-produkt | Ja |
| Visning av datum och klockslag | Ja |
| Färg på siffrorna | vit |
| Display | Ja |
| Färg på displayens bakgrund när den är påslagen | svart |
| Displayhöjd | 5,8 cm |
| Displaybelysning | Ja |
| Displayens storlek | 5,7 cm x 5,8 cm |
| Displayteknik | LCD |
| Displaybredd | 5,7 cm |
| EAN | 4211125657031 |
| Helautomatisk blodtrycksmätning | Ja |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 12,00 cm x 9,50 cm x 10,80 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,43 kg |
| HMF-nummer | 21.28.01.3078 |
| Belyst manöverknapp | Nej |
| Artikelnummer | 65703 |
| Indikator för batteribyte | Ja |
| Antal mätningar med ett batteri (cirka) | 200 |
| Mätteknik | Inflation Technology |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Antal minnesplatser per användare | 120 |
| Rörelsedetektering | Nej |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 224 g |
| Positionsindikator | Ja |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven |
| Produktbeteckning | Blodtrycksmätare för handleden |
| Produktmått (L × B × H) | 7.00 cm x 9.60 cm x 7.10 cm |
| Viloindikator | Ja |
| Riskindikator | Ja |
| Pekskärm | Nej |
| Används med en knapp | Nej |
| Typ av överföring | Bluetooth® |
| Antal användare | 2 |
| Röstmeddelanden för mätvärden | Nej |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 65703 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.