BM 81 easyLock
Blodtrycksmätare för överarm- easyLock-manschett: sätt på, dra åt och starta
- Enkel och exakt mätning utan slangar
- Med appen "beurer HealthManager Pro" har du alltid koll på blodtrycksvärdets utveckling
Blodtrycksmätare för överarm BM 81 easyLock
Bluetooth®-blodtrycksmätare för överarm med Inflation Technology och easyLock-manschett
Med blodtrycksmätaren BM 81 easyLock från Beurer slipper du besvärliga slangar. Det innovativa easyLock-systemet gör det enkelt att fästa enheten på överarmen, säkerställer perfekt passform och gör att den sitter säkert – helt utan kardborretejp. De uppmätta värdena kan enkelt överföras till appen ”beurer HealthManager Pro” och följas under lång tid. Allt-i-ett-lösning för din hälsa.
- easyLock-manschett: sätt på, dra åt och starta
- Enkel och exakt mätning utan slangar
- Med appen "beurer HealthManager Pro" har du alltid koll på blodtrycksvärdets utveckling
- Helautomatisk mätning av blodtryck och puls på överarmen
- Kontroll av manschettens placering: för att sätta på manschetten korrekt på överarmen
- Arytmidetektering: varning vid eventuella störningar i hjärtrytmen
- LED-riskindikator: med färgad LED-skala för klassificering av mätresultaten
- Beräkning av medelvärde för alla sparade mätvärden samt morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna
- Två användare med 120 mätvärden vardera
- Inkl. manschett för överarmsomfång på 24–40 cm
- Inkl. blodtryckspass för dokumentation av uppmätta värden
- Medicinteknisk produkt
- Inflation Technology: Mätning under uppblåsning med ökad komfort och snabbare mättid


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Nej |
| Arytmidetektering | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Beräkning av medelvärde möjlig | Ja |
| Typ av medelvärdesberäkning | Medelvärde av morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna |
| Connect-produkt | Ja |
| Manschetthållare | Nej |
| Kontroll av manschettens placering | Ja |
| Visning av datum och klockslag | Ja |
| Färg på siffrorna | vit |
| Display | Ja |
| Färg på displayens bakgrund när den är påslagen | svart |
| Displayhöjd | 7,9 cm |
| Displaybelysning | Nej |
| Displayens storlek | 3,4 cm x 7,9 cm |
| Displayteknik | LCD |
| Displaybredd | 3,4 cm |
| EAN | 4211125655112 |
| easyClip-manschett | Nej |
| easyLock-manschett | Ja |
| EKG-mätning | Nej |
| Helautomatisk blodtrycksmätning | Ja |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 20,50 cm x 18,00 cm x 13,90 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,94 kg |
| HMF-nummer | 21.28.01.2166 |
| Belyst manöverknapp | Nej |
| Artikelnummer | 65511 |
| Indikator för batteribyte | Ja |
| Antal mätningar med ett batteri (cirka) | 300 |
| Mätteknik | Inflation Technology |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Antal minnesplatser per användare | 120 |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 327 g |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven |
| Produktbeteckning | Blodtrycksmätare för överarm |
| Produktmått (L × B × H) | 9.10 cm x 14.30 cm x 2.20 cm |
| Viloindikator | Nej |
| Riskindikator | Ja |
| Pekskärm | Nej |
| Används med en knapp | Nej |
| Typ av överföring | Bluetooth® |
| Antal användare | 2 |
| Röstmeddelanden för mätvärden | Nej |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 65511 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.