BM 53
Blodtrycksmätare för överarm- Utökad arytmidetektering detekterar förmaksflimmer för att förebygga stroke
- Läkare rekommenderar mätning tre gånger för ännu mer exakta mätvärden
- Klinisk validering för tillförlitliga avläsningar även under graviditet
Blodtrycksmätare för överarm BM 53
Helautomatisk blodtrycks- och pulsmätning med utökad arytmidetektering
BM 53 från Beurer är den perfekta följeslagaren för att övervaka ditt blodtryck och din puls hemma. Den stora, överskådliga displayen och färgindelningen av mätvärdena gör avläsningen extra enkel. Med den utökade arytmidetekteringen känner apparaten av förmaksflimmer och hjälper till att tidigt upptäcka stroke.
- Utökad arytmidetektering detekterar förmaksflimmer för att förebygga stroke
- Läkare rekommenderar mätning tre gånger för ännu mer exakta mätvärden
- Klinisk validering för tillförlitliga avläsningar även under graviditet
- Scan & Save: Dokumentera blodtrycksvärden digitalt i appen ”beurer HealthManager Pro”
- Helautomatisk mätning av blodtryck och puls på överarmen
- Automatiskt förval av tryck och luftutsläpp
- Lugnindikator för exakta mätresultat
- Riskindikator: med integrerad skala på displayen för klassificering av mätresultaten
- Kontroll av manschettens placering: för att sätta på manschetten korrekt på överarmen
- Beräkning av medelvärde för alla sparade mätvärden samt morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna
- Två användare med 100 mätvärden vardera
- Tydlig och lättläst display
- Inkl. manschett för överarmsomfång på 22–42 cm
- Inklusive förvaringsväska
- Inkl. blodtryckspass för dokumentation av uppmätta värden
- Nätdel säljs separat
- Medicinteknisk produkt


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Ja |
| Ytterligare validering | för gravida |
| Arytmidetektering | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Beräkning av medelvärde möjlig | Ja |
| Typ av medelvärdesberäkning | Medelvärde av morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna,Medelvärdet av alla lagrade mätvärden |
| Connect-produkt | Nej |
| Manschetthållare | Nej |
| Kontroll av manschettens placering | Ja |
| Visning av datum och klockslag | Ja |
| Färg på siffrorna | svart |
| Display | Ja |
| Färg på displayens bakgrund när den är påslagen | vit |
| Indikator för batteriladdningsnivå | Ja |
| Displayhöjd | 7,4 cm |
| Displaybelysning | Ja |
| Displayens storlek | 8,0 cm x 7,4 cm |
| Displayteknik | LCD |
| Displaybredd | 8,0 cm |
| EAN | 4211125654597 |
| easyClip-manschett | Nej |
| easyLock-manschett | Nej |
| EKG-mätning | Nej |
| Helautomatisk blodtrycksmätning | Ja |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 18,20 cm x 9,20 cm x 15,30 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,74 kg |
| HMF-nummer | 21.28.01.2172 |
| Belyst manöverknapp | Nej |
| Artikelnummer | 65459 |
| Indikator för batteribyte | Ja |
| Antal mätningar med ett batteri (cirka) | 300 |
| Mätteknik | Deflation Technology |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Antal minnesplatser per användare | 100 |
| Läge för multipel mätning | Trippelmätning |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 547 g |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven,kan användas med nätadapter |
| Produktbeteckning | Blodtrycksmätare för överarm |
| Produktmått (L × B × H) | 14.00 cm x 9.40 cm x 4.60 cm |
| Viloindikator | Ja |
| Riskindikator | Ja |
| Pekskärm | Nej |
| Används med en knapp | Nej |
| Antal användare | 2 |
| Röstmeddelanden för mätvärden | Nej |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 65459 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.