BM 64
Blodtrycksmätare för överarm- Utökad arytmidetektering detekterar förmaksflimmer för att förebygga stroke
- Läkare rekommenderar mätning tre gånger för ännu mer exakta mätvärden
- Med appen "beurer HealthManager Pro" har du alltid koll på blodtrycksvärdets utveckling
Blodtrycksmätare för överarm BM 64
Bluetooth®-blodtrycksmätare för överarm med Inflation Technology och viloindikator
BM 64 från Beurer är utrustad med viloindikator och en rad andra extrafunktioner, bland annat en XL-display med bakgrundsbelysning och sensorknappar, för högsta säkerhet och kvalitet vid varje blodtrycksmätning. Dessutom kan du när och var som helst hålla koll på dina värden tack vare den innovativa trådlösa anslutningen mellan din smarttelefon och appen ”beurer HealthManager Pro”.
- Utökad arytmidetektering detekterar förmaksflimmer för att förebygga stroke
- Läkare rekommenderar mätning tre gånger för ännu mer exakta mätvärden
- Med appen "beurer HealthManager Pro" har du alltid koll på blodtrycksvärdets utveckling
- Helautomatisk mätning av blodtryck och puls på överarmen
- Riskindikator: med integrerad skala på displayen för klassificering av mätresultaten
- Kontroll av manschettens placering: för att sätta på manschetten korrekt på överarmen
- Enkel användning med sensorknappar
- Beräkning av medelvärde för alla sparade mätvärden samt morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna
- Två användare med 120 mätvärden vardera
- Tydlig och lättläst display
- Inkl. manschett för överarmsomfång på 22–42 cm
- Inklusive förvaringsväska
- Inkl. blodtryckspass för dokumentation av uppmätta värden
- Nätdel säljs separat
- Inflation Technology: Mätning under uppblåsning med ökad komfort och snabbare mättid
- Lugnindikator för exakta mätresultat


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Ja |
| Arytmidetektering | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Beräkning av medelvärde möjlig | Ja |
| Typ av medelvärdesberäkning | Medelvärde av morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna,Medelvärdet av alla lagrade mätvärden |
| Connect-produkt | Ja |
| Manschetthållare | Nej |
| Kontroll av manschettens placering | Ja |
| Visning av datum och klockslag | Ja |
| Färg på siffrorna | vit |
| Display | Ja |
| Färg på displayens bakgrund när den är påslagen | svart |
| Indikator för batteriladdningsnivå | Ja |
| Displayhöjd | 8,3 cm |
| Displaybelysning | Ja |
| Displayens storlek | 8,0 cm x 8,3 cm |
| Displayteknik | Inverterad LCD |
| Displaybredd | 8,0 cm |
| EAN | 4211125654009 |
| easyClip-manschett | Nej |
| easyLock-manschett | Nej |
| EKG-mätning | Nej |
| Helautomatisk blodtrycksmätning | Ja |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 9,50 cm x 19,20 cm x 15,10 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,87 kg |
| HMF-nummer | 21.28.01.2173 |
| Belyst manöverknapp | Ja |
| Artikelnummer | 65400 |
| Indikator för batteribyte | Ja |
| Nätkontakttyp | Stickkontakt EU |
| Antal mätningar med ett batteri (cirka) | 300 |
| Mätteknik | Inflation Technology |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Antal minnesplatser per användare | 120 |
| Läge för multipel mätning | Trippelmätning |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 646 g |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven,kan användas med nätadapter |
| Produktbeteckning | Blodtrycksmätare för överarm |
| Produktmått (L × B × H) | 14.30 cm x 10.50 cm x 6.00 cm |
| Viloindikator | Ja |
| Riskindikator | Ja |
| Pekskärm | Ja |
| Används med en knapp | Nej |
| Typ av överföring | Bluetooth® |
| Antal användare | 2 |
| Röstmeddelanden för mätvärden | Nej |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 65400 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.