BM 51 easyClip
Blodtrycksmätare för överarm- easyClip-manschett: placeras lätt med bara ett handgrepp
- Kontroll av manschettens placering: för att sätta på manschetten korrekt på överarmen
- Helautomatisk mätning av blodtryck och puls på överarmen
Blodtrycksmätare för överarm BM 51 easyClip
Blodtrycksmätare för överarmen med Inflation Technology och easyClip-manschett
Att sätta på överarmsmanschetten är ofta en utmaning som inte bara tar tid och går en på nerverna – en felaktigt placerad överarmsmanschett kan i värsta fall till och med påverka mätnoggrannheten. BM 51, en blodtrycksmätare för överarm från Beurer, har en easyClip-manschett som du kan sätta på med ett enkelt handgrepp, vilket möjliggör en säker, snabb och bekväm mätning.
- easyClip-manschett: placeras lätt med bara ett handgrepp
- Kontroll av manschettens placering: för att sätta på manschetten korrekt på överarmen
- Helautomatisk mätning av blodtryck och puls på överarmen
- Scan & Save: Dokumentera blodtrycksvärden digitalt i appen ”beurer HealthManager Pro”
- Arytmidetektering: varning vid eventuella störningar i hjärtrytmen
- Riskindikator: med färgskala för klassificering av mätresultat
- Beräkning av medelvärde för alla sparade mätvärden samt morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna
- Tydlig och lättläst display
- Två användare med 100 mätvärden vardera
- Inkl. manschett för överarmsomfång på 22–42 cm
- Inklusive förvaringsväska
- Inkl. blodtryckspass för dokumentation av uppmätta värden
- Medicinteknisk produkt
- Inflation Technology: Mätning under uppblåsning med ökad komfort och snabbare mättid
- Nätdel säljs separat


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Ja |
| Arytmidetektering | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Beräkning av medelvärde möjlig | Ja |
| Typ av medelvärdesberäkning | Medelvärde av morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna,Medelvärdet av alla lagrade mätvärden |
| Connect-produkt | Nej |
| Manschetthållare | Nej |
| Kontroll av manschettens placering | Ja |
| Visning av datum och klockslag | Ja |
| Färg på siffrorna | svart |
| Display | Ja |
| Displayhöjd | 6,4 cm |
| Displaybelysning | Ja |
| Displayens storlek | 7,4 cm x 6,4 cm |
| Displayteknik | LED |
| Displaybredd | 7,4 cm |
| EAN | 4211125652043 |
| easyClip-manschett | Ja |
| easyLock-manschett | Nej |
| EKG-mätning | Nej |
| Helautomatisk blodtrycksmätning | Ja |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 16,70 cm x 12,10 cm x 14,60 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,92 kg |
| HMF-nummer | 21.28.01.2158 |
| Belyst manöverknapp | Nej |
| Artikelnummer | 65204 |
| Indikator för batteribyte | Ja |
| Nätkontakttyp | Stickkontakt EU |
| Antal mätningar med ett batteri (cirka) | 500 |
| Mätteknik | Inflation Technology |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Antal minnesplatser per användare | 100 |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 711 g |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven |
| Produktbeteckning | Blodtrycksmätare för överarm |
| Produktmått (L × B × H) | 13.80 cm x 10.30 cm x 4.60 cm |
| Viloindikator | Nej |
| Riskindikator | Ja |
| Pekskärm | Nej |
| Används med en knapp | Nej |
| Antal användare | 2 |
| Röstmeddelanden för mätvärden | Nej |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 65204 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.