BC 54
Blodtrycksmätare för handleden- Inflation Technology: Mätning under uppblåsning med ökad komfort och snabbare mättid
- Riskindikator: med färgskala för klassificering av mätresultat
- Beräkning av medelvärde för alla sparade mätvärden samt morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna
Blodtrycksmätare för handleden BC 54
Blodtrycksmätare för handleden med app och Inflation Technology
Om du satsar på tillförlitlighet och komfort vid regelbunden blodtrycks- och pulsmätning på handleden är BC 54 från Beurer med handledsmanschett den optimala produkten för dig. Mätaren för handleden övertygar med en snabb och bekväm mätning redan under uppblåsningen och överför enkelt mätdata via Bluetooth® till appen ”beurer HealthManager Pro”. På så sätt kan du enkelt följa dina värden eller visa dem för en läkare.
- Inflation Technology: Mätning under uppblåsning med ökad komfort och snabbare mättid
- Riskindikator: med färgskala för klassificering av mätresultat
- Beräkning av medelvärde för alla sparade mätvärden samt morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna
- Helautomatisk mätning av blodtryck och puls på handleden
- Två användare med 60 mätvärden vardera
- Tydlig och lättläst display
- Med appen "beurer HealthManager Pro" har du alltid koll på blodtrycksvärdets utveckling
- Arytmidetektering: varning vid eventuella störningar i hjärtrytmen
- För handledsomfång på 13,5–21,5 cm
- Inklusive förvaringslåda
- Inkl. blodtryckspass för dokumentation av uppmätta värden
- Medicinteknisk produkt


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Nej |
| Arytmidetektering | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Beräkning av medelvärde möjlig | Ja |
| Typ av medelvärdesberäkning | Medelvärde av morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna,Medelvärdet av alla lagrade mätvärden |
| Connect-produkt | Ja |
| Visning av datum och klockslag | Ja |
| Färg på siffrorna | vit |
| Display | Ja |
| Färg på displayens bakgrund när den är påslagen | svart |
| Displayhöjd | 4,5 cm |
| Displaybelysning | Ja |
| Displayens storlek | 4,3 cm x 4,5 cm |
| Displayteknik | LCD |
| Displaybredd | 4,3 cm |
| EAN | 4211125650544 |
| Helautomatisk blodtrycksmätning | Ja |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 12,40 cm x 9,60 cm x 10,90 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,38 kg |
| HMF-nummer | 21.28.01.3072 |
| Belyst manöverknapp | Ja |
| Artikelnummer | 65054 |
| Indikator för batteribyte | Ja |
| Antal mätningar med ett batteri (cirka) | 360 |
| Mätteknik | Inflation Technology |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Antal minnesplatser per användare | 60 |
| Rörelsedetektering | Nej |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 217 g |
| Positionsindikator | Nej |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven |
| Produktbeteckning | Blodtrycksmätare för handleden |
| Produktmått (L × B × H) | 8.00 cm x 6.90 cm x 7.60 cm |
| Viloindikator | Nej |
| Riskindikator | Ja |
| Pekskärm | Nej |
| Används med en knapp | Nej |
| Typ av överföring | Bluetooth® |
| Antal användare | 2 |
| Röstmeddelanden för mätvärden | Nej |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 65054 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.