BC 28
Blodtrycksmätare för handleden- Riskindikator: med färgskala för klassificering av mätresultat
- Arytmidetektering: varning vid eventuella störningar i hjärtrytmen
- Beräkning av medelvärde för alla sparade mätvärden samt morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna
Blodtrycksmätare för handleden BC 28
Enkel och smidig att använda
Okomplicerad och enkel att använda – särskilt när du är på språng är praktiska BC 28, en blodtrycksmätare för handleden från Beurer, en pålitlig följeslagare som möjliggör regelbunden kontroll av ditt blodtryck.
- Riskindikator: med färgskala för klassificering av mätresultat
- Arytmidetektering: varning vid eventuella störningar i hjärtrytmen
- Beräkning av medelvärde för alla sparade mätvärden samt morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna
- Scan & Save: Dokumentera blodtrycksvärden digitalt i appen ”beurer HealthManager Pro”
- Helautomatisk mätning av blodtryck och puls på handleden
- Automatiskt förval av tryck och luftutsläpp
- För handledsomfång på 14–19,5 cm
- Två användare med 60 mätvärden vardera
- Inkl. blodtryckspass för dokumentation av uppmätta värden
- Inklusive förvaringslåda
- Medicinteknisk produkt


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Nej |
| Arytmidetektering | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Beräkning av medelvärde möjlig | Ja |
| Typ av medelvärdesberäkning | Medelvärde av morgon- och kvällsblodtryck de senaste sju dagarna,Medelvärdet av alla lagrade mätvärden |
| Connect-produkt | Nej |
| Visning av datum och klockslag | Ja |
| Färg på siffrorna | svart |
| Display | Ja |
| Färg på displayens bakgrund när den är påslagen | vit |
| Displayhöjd | 4,0 cm |
| Displaybelysning | Nej |
| Displayens storlek | 3,5 cm x 4,0 cm |
| Displayteknik | LCD |
| Displaybredd | 3,5 cm |
| EAN | 4211125650445 |
| Helautomatisk blodtrycksmätning | Ja |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 10,00 cm x 10,60 cm x 11,20 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,30 kg |
| HMF-nummer | 21.28.01.3058 |
| Belyst manöverknapp | Nej |
| Artikelnummer | 65044 |
| Indikator för batteribyte | Ja |
| Antal mätningar med ett batteri (cirka) | 300 |
| Mätteknik | Deflation Technology |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Antal minnesplatser per användare | 60 |
| Rörelsedetektering | Nej |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 171 g |
| Positionsindikator | Nej |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven |
| Produktbeteckning | Blodtrycksmätare för handleden |
| Produktmått (L × B × H) | 6.00 cm x 8.40 cm x 5.50 cm |
| Viloindikator | Nej |
| Riskindikator | Ja |
| Pekskärm | Nej |
| Används med en knapp | Nej |
| Antal användare | 2 |
| Röstmeddelanden för mätvärden | Nej |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 65044 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.