IL 60
Infraröd värmelampa- 300 watt
- Automatisk avstängningsfunktion efter den inställda tiden
- Aktiv ventilation
Infraröd värmelampa IL 60
Extra stor infraröd lampa med timer, automatisk avstängning och täckglas i SCHOTT NEXTREMA®-glaskeramik
Beurers infraröda värmelampa är idealisk vid förkylningar och muskelspänningar. Den har en steglöst justerbar skärm, en timer med automatisk avstängning och en individuellt inställbar behandlingstid. Tack vare täckglaset i SCHOTT NEXTREMA®-glaskeramik är den infraröda lampan IL 60 även lämplig för särskilt utmanande tillämpningar.
- 300 watt
- Automatisk avstängningsfunktion efter den inställda tiden
- Aktiv ventilation
- Inställbar skärm 0–40 grader
- Med inbyggt överhettningsskydd
- Används vid förkylningar och muskelspänningar
- Ger behaglig värme


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Ja |
| Connect-produkt | Nej |
| Konstruktionstyp | Aluminiumreflektor,Halogenlampa,Keramisk glasskiva |
| Kabelvinda | Nej |
| Färg på siffrorna | vit |
| Display | Ja |
| Displayteknik | LED |
| EAN | 4211125616953 |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 24,00 cm x 25,50 cm x 32,40 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 1,98 kg |
| Artikelnummer | 61695 |
| Utbytbar ljuskälla | Ja |
| Nätkontakttyp | Stickkontakt EU |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 1,28 kg |
| Typ av strömförsörjning | nätdriven med nätkabel |
| Produktbeteckning | Infraröd värmelampa |
| Produktmått (L × B × H) | 19.50 cm x 22.50 cm x 28.80 cm |
| Säkerhetsavstängning | Ja |
| Vinkeljustering | inte steglöst |
| Timer med automatisk avstängning | Ja |
| Inställningsmöjlighet för timerfunktion med automatisk avstängning | 1–15 minuter |
| Visning av behandlingstid | Ja |
| UV-skydd | Ja |
| Ventilation | Ja |
| Garanti | 3 år |
| Article number | 61695 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.