TL 95
Dagsljuslampa- Ljusstyrka: 10 000 lux vid cirka 25 cm avstånd
- Dimmer med sex steg för ljusstyrka
- Bekväm användning med touchknapp
Dagsljuslampa TL 95
Naturligt dagsljus med energibesparande LED-teknik
Säkerställ ett gott humör med en knapptryckning. Med dagsljuslampan TL 95 från Beurer kan du motverka eller förebygga ljusbrist. Effekten på 10 000 lux kan hjälpa vid obalans, nedstämdhet, energi- och drivlöshet. Den perfekta följeslagaren under mörka dagar.
- Ljusstyrka: 10 000 lux vid cirka 25 cm avstånd
- Dimmer med sex steg för ljusstyrka
- Bekväm användning med touchknapp
- Dagsljus för välbefinnande under den mörka årstiden – för användning vid ljusbrist som orsakar obalans, nedstämdhet eller energi- och initiativlöshet
- Extra jämn belysning med LED-teknik
- Belysningsyta: cirka 30 x 37 cm
- Dimmerminnesfunktion för senast inställda ljusstyrka
- Stabilt fotstöd
- Steglös vinkling
- Fyra inställbara behandlingstider med automatisk avstängning efter 30, 60, 90 eller 120 minuter
- Snygg form och design
- UV-fri


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Nej |
| Kabellängd | 3,0 m |
| Stämningsbelysning med färgväxling | Nej |
| Färgåtergivningsindex CRI | 95 |
| Färgspektrum | 400-800 nm |
| Färgtemperatur | 6500 K |
| Connect-produkt | Nej |
| Dimmerfunktion | i sex steg |
| Avstånd vid mätning av belysningsstyrka | 20 cm |
| EAN | 6970229250316 |
| Flimmerfri | Ja |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 21,00 cm x 34,40 cm x 52,20 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 3,43 kg |
| Human Centric Lighting | Nej |
| Belysningsyta | 30 x 37 cm |
| Artikelnummer | 60844 |
| Ljusstyrka | 14000 Lux |
| Typ av ljuskälla | LED |
| Nätkontakttyp | Stickkontakt EU |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 2,29 kg |
| Tillämpningsområde | hemma |
| Typ av strömförsörjning | nätdriven med avtagbar nätdel |
| Produktbeteckning | Dagsljuslampa |
| Produktmått (L × B × H) | 30.00 cm x 15.80 cm x 47.50 cm |
| Används med en knapp | Nej |
| Ståfot | Ja |
| Vinkeljustering | steglöst |
| Inställningsmöjlighet för timerfunktion med automatisk avstängning | 30, 60, 90 och 120 minuter |
| Visning av behandlingstid | Ja |
| Antal behandlingstidssteg | Fyra steg (från 30 till 120 minuter) |
| UV-fri | Ja |
| Upphängningsmöjlighet för väggmontering | Nej |
| Garanti | 3 år |
| Article number | 60844 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.