FT 17 express
Termometer- Extra snabb mätning på bara cirka 10 sekunder
- Extra flexibel mätspets för en bekväm känsla
- Feberindikator: varningssignal från 37,8 °C
Termometer FT 17 express
Snabbfebertermometer med extra flexibel mätspets
Med en extra flexibel mätspets och ett mätresultat på några sekunder garanterar Beurers snabbfebertermometer FT 17 extra bekväm febermätning. En integrerad feberindikator varnar tillförlitligt för feber med en signalton vid en kroppstemperatur över 37,8 °C.
- Extra snabb mätning på bara cirka 10 sekunder
- Extra flexibel mätspets för en bekväm känsla
- Feberindikator: varningssignal från 37,8 °C
- Oral, rektal och axillär temperaturmätning
- Ljudsignal vid mätningens slut
- Visning i °C och °F
- Spara det senaste mätvärdet
- Vattentät spets och display
- Kontaktmätning
- Medicinteknisk produkt


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Nej |
| Ljudsignal | Ja |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Desinficerbar | Ja |
| Kan kopplas om mellan °C och °F | Ja |
| Connect-produkt | Nej |
| Visning av datum och klockslag | Nej |
| Färg på siffrorna | svart |
| Display | Ja |
| Displayhöjd | 0,9 cm |
| Displaybelysning | Nej |
| Displayens storlek | 2,2 cm x 0,9 cm |
| Displayteknik | LCD |
| Displaybredd | 2,2 cm |
| Avståndssensor | Nej |
| EAN | 4211125607920 |
| Antal hygieniska skyddskåpor för öronmätning | 0 st |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 15,20 cm x 4,10 cm x 4,10 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,05 kg |
| Kapslingsklass | IP27 |
| Artikelnummer | 60792 |
| Indikator för batteribyte | Ja |
| Mätnoggrannhet | ± 0,1 °C mellan 35,5 °C och 42,0 °C vid en omgivningstemperatur på 18,0 °C till 28,0 °C,± 0,2 °C för övriga mät- och omgivningstemperaturområden |
| Mätområde (°C) | 32,0-42,9 °C |
| Mätteknik termometer | Kontaktmätning |
| Mättid | 10 Sek, |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Minnesfunktion | Ja |
| Antal minnesplatser per användare | 1 |
| Kvicksilverfri | Ja |
| Rörelsedetektering | Nej |
| Tyst läge | Nej |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 15 g |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven |
| Produktbeteckning | Termometer |
| Produktmått (L × B × H) | 14.10 cm x 2.30 cm x 1.30 cm |
| Komponent för avlägsnande av skyddskåpa | Nej |
| Användningsområde | Axel,Efter,Mun |
| Smiley-indikering | Nej |
| Feberlarm | med en varningssignal |
| Antal användare | 1 |
| Röstfunktion | Nej |
| Röstmeddelanden för mätvärden | Nej |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 60792 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.