PO 30
Pulsoximeter- Registrering av syremättnad (SpO2) och hjärtfrekvens (puls)
- Mycket enkel och helt smärtfri mätning
- Medicinteknisk produkt
Pulsoximeter PO 30
Handhållen pulsoximeter för mätning av syremättnad och hjärtfrekvens
Med pulsoximetern från Beurer mäter du syremättnaden i blodet. Detta kan vara nödvändigt vid idrott på höga höjder eller vid hälsoproblem. Dessutom visas pulsen grafiskt på färgdisplayen på PO 30.
- Registrering av syremättnad (SpO2) och hjärtfrekvens (puls)
- Mycket enkel och helt smärtfri mätning
- Medicinteknisk produkt
- Liten och lätt – för användning hemma och på språng
- Enkel användning med en knapp
- Hälsoövervakning genom mätning av hjärtfrekvensen (puls)
- Hälsoövervakning genom mätning av den arteriella syremättnaden (SpO2)
- Batterisnål automatisk avstängning
- Inklusive 2 st. 1,5 V AAA-batterier
- Batteriindikatorn påminner i god tid om att byta batterier
- Pulsindikeringen kan visas som stapel- eller vågform
- Färgdisplay med automatisk displayorientering som enkelt kan läsas av från alla vinklar.
- Övertygar med mångsidiga användningsmöjligheter och är därför idealisk för användning i hemmet, för egenkontroll av syremättnaden vid akuta eller kroniska luftvägssjukdomar som KOL och bronkial astma, samt för idrottare


Technical specifications
| Tillbehör till produkten kan beställas | Nej |
| Larmfunktion | Nej |
| Automatisk avstängning | Ja |
| Batteriindikator | Ja |
| Färg webbutiksfilter [BR] | silver |
| Connect-produkt | Nej |
| Färg på siffrorna | blå |
| Display | Ja |
| Antal visningsformat | 2 |
| Displayhöjd | 2,2 cm |
| Displayens storlek | 1,2 cm x 2,2 cm |
| Displayteknik | TFT |
| Displaybredd | 1,2 cm |
| EAN | 4211125454302 |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 6,80 cm x 8,80 cm x 12,00 cm |
| Grafisk visning av pulsvärden | Ja |
| Vikt (inkl. förpackning) | 0,16 kg |
| Inbyggt batteri | Nej |
| Kapslingsklass | IP22 |
| Artikelnummer | 45430 |
| Mätning av arteriell syremättnad (SpO2) | Ja |
| Mätning av hjärtfrekvens (puls) | Ja |
| Mätning av perfusionsindex | Nej |
| Medicinteknisk produkt Europa | Ja |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 77 g |
| Smärtfri mätning | Ja |
| Typ av strömförsörjning | batteridriven |
| Produktbeteckning | Pulsoximeter |
| Produktmått (L × B × H) | 6.10 cm x 3.60 cm x 3.20 cm |
| Produktens huvudfärg | silver |
| Används med en knapp | Ja |
| Garanti | 5 år |
| Article number | 45430 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.