LV 500 PureFlow
2-i-1 luftrengörare och fläkt- 2-i-1 hög effektivitet: Effektiv kombination av luftrening och luftkylning
- Luftrening genom ett filtersystem med tre lager (förfilter + HEPA H13-filter1) + aktivt kolfilter)
- Kraftfullt luftflöde för ordentlig uppfriskning
2-i-1 luftrengörare och fläkt LV 500 PureFlow
Smart uppgradering för ditt hem – renar luften och svalkar mjukt
Njut av frisk, ren luft och behaglig kylning – med en produkt som klarar bådadera. 2-i-1-fläkt med luftrengörare vars treskiktssystem (förfilter, HEPA H13, aktivt kol) tillförlitligt filtrerar bort damm, pollen och lukt – perfekt för allergiker och alla som vill andas fritt. Det kraftfulla luftflödet har en behagligt uppfriskande effekt – tyst, effektivt och helt utan rotorblad. Modern design, enkel användning, förbättrad luftkvalitet – för en bättre atmosfär i hemmet.
- 2-i-1 hög effektivitet: Effektiv kombination av luftrening och luftkylning
- Luftrening genom ett filtersystem med tre lager (förfilter + HEPA H13-filter1) + aktivt kolfilter)
- Kraftfullt luftflöde för ordentlig uppfriskning
- Ren luft året runt och svalka under varma dagar
- Kylning genom luftcirkulation
- Fem valbara program: Basic, Nature, Sleep, Child och Automatic för individuell användning
- Smart automatiskt läge: detekterar partiklar på 2,5 µm och anpassar rengöringseffekten efter rumsluften
- Färgindikator som visar aktuell inomhusluftkvalitet
- 12 fläktsteg
- 130° oscillation – roterande fläkt för optimal luftfördelning
- Modern design utan rotorblad
- Lights-Off-funktion: Display och indikatorlampa kan stängas av när som helst med en knapptryckning
- Tyst drift på låga nivåer
- Timerfunktion: 1–12 timmar
- Visning av aktuell rumstemperatur
- Utbytbart filter med indikator för filterbyte
- Magnetisk fjärrkontroll för bekväm användning


Technical specifications
| Luftreningsteknik | Filtersystem i tre lager |
| Automatisk funktion | Ja |
| Kabellängd | 2,00 m |
| Bäranordning | Nej |
| Connect-produkt | Nej |
| Färg på siffrorna | vit |
| Display | Ja |
| Displaybelysning | Nej |
| Displayteknik | LED |
| EAN | 4211125105006 |
| Lätt att rengöra | Ja |
| Antal fläktsteg | 12 |
| Indikator för filterbyte | Ja |
| Filtertyp | Filter med aktivt kol,HEPA-filter H 13,Förfilter |
| Typ av finpartikelsensor | PM 2.5 |
| Förpackningens storlek (L x B x H) | 117,00 cm x 29,50 cm x 28,70 cm |
| Vikt (inkl. förpackning) | 7,91 kg |
| Artikelnummer | 10500 |
| Ljus-av-funktion | Ja |
| Nätkontakttyp | Stickkontakt EU |
| Medicinteknisk produkt Europa | Nej |
| Gewicht (ohne Verpackung) | 5,5 kg |
| Antal driftlägen | 5 |
| Användning | Fjärrkontroll,Knappar på produkten |
| Design | utan rotorblad |
| Oscillationsvinkel | 130 ° |
| Typ av strömförsörjning | nätdriven med avtagbar nätdel |
| Produktbeteckning | 2-i-1 luftrengörare och fläkt |
| Produktmått (L × B × H) | 110.50 cm x 23.50 cm |
| Avtagbar vattentank | Nej |
| Pekskärm | Ja |
| Temperaturindikator | Ja |
| Timer med automatisk avstängning | Ja |
| Turboläge | Nej |
| Tillkopplingsbart ultraviolett ljus | Nej |
| Ventilationsteknik | Luftcirkulation |
| Maximal ljudstyrka | 59 dB |
| Garanti | 3 år |
| Article number | 10500 |
Manufacturer information
Beurer GmbH
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Söflinger Straße 218
89077 Ulm
Product reviews
| 5 Stars | |
|---|---|
| 4 Stars | |
| 3 Stars | |
| 2 Stars | |
| 1 Star |
No reviews have been posted for this item yet. Be the first to rate this product.